Thursday, December 5, 2013

გაკვეთილის გეგმა და მისი ამსახველი ფოტო მასალა










გაკვეთილის მთავარი თემა
პროექტორის გამოყენებით საგანმანათლებლო შემეცნებითი სლაიდშოუს გაშვება ,,თამბაქოს  მავნებლობა ჯანსაღი ცხოვრება სილამაზის საწინდარია“
სწავლების მთავარი საფეხური/
მოსწავლეთა პროფილი
დაწყებითიVI კლასი. 19  მოსწავლე. განსაკუთრებული მიდგომის საჭიროების მქონე ბავშვი კლასში არ არის.
გაკვეთილის მნიშვნელობა/
აქტუალობა
დაეხმერება ბავშვებს სასწავლო პროცესში გამოიყენონ პროექტორი  მისი საშუალებით ისწავლონ სლაიდების გაშვება  და გაეცნონ ისეთ თემას როგორიცაა ,,თამბაქოს  მავნებლობა“  გააკეთონ ანალიზი და გაავლონ ხაზი მავნე ჩვევებსა და ჯანსაღ ცხოვრებას შორის .გამოიტანონ დასკვნები თუ რამდენად მნიშვნელოვანია თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენება დღევანდელ ცხოვრებაში.
გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები
სასწავლო პროცესში პროექტორის გამოყენება.
საპრეზენტაციო დოკუმენტის დამოუკიდებლად მომზადება და გამოყენება.
 ჯანსაღი ცხოვრების წესის დანერგვა.
ესგ-ით მისაღწევი შედეგები. ·        
. გაკვეთილზე დამოუკიდებლად იყენებს პროექტორს.
·         საპრეზენტაციო დოკუმენტს ამზადებს, აფორმებს, და დამუკიდებლად შეუძლია გააკეთოს ნებისმიერი საკითის პრეზენტაცია.
·         მოსწავლე იაზრებს რამდენად საშიშია და მავნებელია თამბაქოს მოხმარება.
წინასწარი ცოდნა
შესწავლილი აქვთ თეორიული მასალა.
შეფასების საგანი და
პროცედურები
შეფასება მოხდება განხორციელებული აქტივობების მიხედვით.გამოყენებული იქნება ინდივიდუალური განმავითარებელი შეფასება.
გაკვეთილის მსვლელობა /
საკლასო მენეჯმენტი
აქტივობა 3 .

დრო - 25  წთ.
მუშაობის ფორმა კლასთან ინდივიდუალურად.

შეფასება ინდივიდუალური განმავითარებელი.
მისალმების შემდეგ  შემდეგი დავალებების მიცემა:
1.      ინტერნეტის საშუალებით მოიძიონ  და გადმოტვირთონ ფოტოები თამბაქოს მავნებლობის შესახებ და ასევე ჯანსაღი ცხოვრების ამსახველი ფოტოები.
2. მოძიებული მასალების საშუალებით საპრეზენტაციო დოკუმენტში  (New Microsoft Office PowerPoint Presentation) მოამზადონ პრეზენტაცია ,,თამბაქოს მავნებლობის შესახებ“
 3. მომზადებული პრეზენტაცია გაუშვან პროექტორის საშუალებით, რათა ყველა მოსწავლემ უკეთ და თავისუფლად შეძლონ  პრეზენტაციის ყურება.
აქტივობა 3.

დრო - 10  წთ.
მუშაობის ფორმა ინდივიდუალური - წყვილებში.
შეფასება- განმავითარებელი.
გამოწვევის შემდეგ ბავშვები მუშაობენ როგორც ინდივიდუალურად ისე ჯგუფებში
რა მომეწონარატომ?


პრეზენტატორების მიერ მოწოდებულ ნააზრევს გადავიტან დაფაზე არსებულ სქემაში - ორმხრივ ჩანაწერთა დღიურში.  „სწორია - მცდარია სქემის გამოყენებით
გავარკვევთ რა მოეწონათ და რა არა მოსწავლეებს გაამართლა თუ არა პრეზენტაციამ.
აქტივობა 3.
დრო 5 წთ.
კლასთან მუშაობის ფორმა - ინდივიდუალური.
შეფასება განმავითარებელი.
პრეზენტაციის უკეთ გააზრების მიზნით ვსვავ რამოდენიმე შეკითხვას
1.      სად  და რისი გამოყენებით მოვიძიეთ საპრეზენტაციო მასალა?
2.      როგორ ავტვირთეთ საპრეზენტაციო დოკუმენტში ფოტოები?
3.      როგორ გამოვიყენეთ პროექტორი?
აქტივობა 6.
შეფასება.
საშინაო დავალების მიცემა.
დრო 3 წთ.
 დრო 2 წთ.


A გამოყენებული რესურსები
სახელმძღვანელო , კომპიუტერული ტექნიკა,პროექტორი,  დაფა, ცარცი. საპრეზენტაციო პროგრამა.ინტერნეტი.

No comments:

Post a Comment